A velocidade de escritura media dos adultos é dunhas 40 palabras por minuto (WPM), e a maioría da xente escribe entre 30 e 60 WPM nun teclado. Os usuarios de oficina corrientes dun estudo de laboratorio fixeron unha media de 33 WPM copiando texto. Os voluntarios do maior estudo de investigación fixeron unha media de 52 WPM, e quen escribe no móbil anda arredor de 36.
A resposta habitual en internet, «40 WPM», é un punto medio razoable, pero cada cifra que hai detrás vén dun tipo concreto de persoa facendo un tipo concreto de tarefa. Repasamos a investigación mentres construiamos a nosa etiqueta de percentil. Cada cifra deste artigo comprobouse coa súa fonte o 3 de novembro de 2026.
A investigación, lado a lado
| Fonte | Mostra | Cifra principal | Quen fixo a proba |
|---|---|---|---|
| Dhakal e colaboradores 2018 (Aalto e Cambridge) | 168.960 voluntarios, 136 millóns de pulsacións | Media de 51,56 WPM, DT 20,2 | Voluntarios en liña que se apuntaron por si mesmos, idade media de 24,5 anos |
| Palin e colaboradores 2019 (o mesmo grupo de investigación) | 37.370 voluntarios no móbil | Media de 36,2 WPM | Voluntarios parecidos, escribindo nunha pantalla táctil |
| Karat e colaboradores 1999 | Estudo de laboratorio | 32,5 WPM copiando, 19 WPM redactando | Usuarios de ordenador corrientes |
| Salthouse 1984 | Dous estudos con mecanógrafos de 19 a 72 anos | De 17 a 104 WPM netas | Mecanógrafos de habilidade moi variada |
| Feit, Weir e Oulasvirta 2016 | 30 mecanógrafos do día a día, captura de movemento | Os autodidactas poden igualar a quen escribe sen mirar | Estratexias de dedos mesturadas |
| Mecanógrafos formados dos anos setenta e oitenta | Segundo os cita o equipo de Cambridge | Normalmente de 60 a 90 WPM | Profesionais |
Le primeiro a columna da dereita. A diferenza entre 33 e 90 reflicte a quen se mediu, e se estaban copiando, redactando ou escribindo para gañar a vida.
O estudo de Dhakal é con moito o maior, e o seu propio resumo describe a forma sen rodeos: a maioría escribe arredor de 30 a 60 WPM, e algúns pasan de 120. A media de 51,56 queda cara á parte alta desa franxa porque os voluntarios eran novos (tres cuartas partes tiñan entre 11 e 30 anos) e dicían escribir 3,2 horas ao día. O estudo calcula ademais as WPM a partir da lonxitude do texto transcrito e informa á parte dos erros sen corrixir, o que achega a súa cifra máis ás nosas WPM brutas ca ás netas. Mira por que as túas WPM cambian dun sitio a outro para ver que efecto ten iso nunha comparación.
A cifra de laboratorio de Karat é o máis parecido a un traballador de oficina corrente. Os seus participantes dividíronse en grupos rápido, medio e lento, con medias de 40, 35 e 23 WPM. Redactando quedaron en 19, algo que convén lembrar cando a cifra dunha oferta de emprego parece alta: case todas as probas miden a copia.
Entón, cal é a túa media? Se nunca practicaches: as 33 de Karat. Se escribes todo o día e queres mellorar: as 52 de Dhakal. Se escribes para gañar a vida: as 60 a 90 dos profesionais formados.
Os nosos propios números, e por que aínda non hai
A nosa etiqueta de percentil usa a nosa propia poboación de resultados en canto un grupo de modo, duración e lingua chega aos 10.000 resultados. Ata entón amosa unha referencia etiquetada, tirada de millóns de resultados de probas de mecanografía públicas, e a etiqueta nomea a poboación cada vez. Primeiro probamos cun simple «es máis rápido ca o 71 % da xente». Con poucos centos de resultados non significaba nada: o número saltaba cada vez que un amigo noso rápido facía dez probas seguidas.
Esperamos que as nosas medianas acaben por riba das dos usuarios de oficina de Karat. Un sitio cunha páxina de axustes tan completa atrae primeiro aos entusiastas.
Cal é a velocidade de escritura media por idade?
Non hai ningún conxunto de datos grande sobre velocidade de escritura en teclado por idade. O artigo de Dhakal recolleu as idades pero non publica ningunha análise da idade fronte á velocidade, así que calquera cifra de escritorio por décadas que vexas atribuída a el non saíu do artigo.
Os mellores datos grandes por idade que atopamos son de móbiles. Palin e os seus colegas publicaron a velocidade media por grupo de idade para os seus 37.370 mecanógrafos móbiles:
| Idade | Velocidade media no móbil |
|---|---|
| De 10 a 19 | 39,6 WPM |
| De 20 a 29 | 36,5 WPM |
| De 30 a 39 | 32,2 WPM |
| De 40 a 49 | 28,9 WPM |
| De 50 a 59 | 26,3 WPM |
A velocidade baixa con cada década despois da adolescencia; os nenos de menos de 10 anos foron os máis lentos, con 24,3 WPM. Son cifras de móbil dunha mostra nova (o 75 % tiña menos de 28 anos), así que as filas de máis idade apóianse en menos persoas.
Os teclados contan outra historia, polo menos entre os mecanógrafos hábiles. Timothy Salthouse estudou en 1984 mecanógrafos de 19 a 72 anos, con velocidades de 17 a 104 WPM netas. Os de máis idade eran máis lentos en tarefas simples de golpeo e de tempo de reacción, pero escribían igual de rápido. A súa explicación foi que miraban máis adiante no texto e preparaban as pulsacións antes para compensar uns movementos máis lentos. A advertencia é que quizais os mecanógrafos maiores xa fosen máis rápidos de novos, así que o estudo demostra que a habilidade se pode conservar, non que todo o mundo a conserve.
O que si mostra o conxunto de datos grande é que a formación e a técnica importan máis ca os aniversarios. Os voluntarios de Dhakal que fixeran un curso de mecanografía tiñan unha media de 54,35 WPM fronte a 49,00 dos que non, unhas 5 WPM de diferenza. Os que dicían usar máis dedos eran máis rápidos, cunha correlación de 0,38 entre o número de dedos e a velocidade. E no estudo de captura de movemento de Feit, os autodidactas que usaban menos dedos alcanzaron velocidades comparables ás de quen escribe sen mirar; o que predicía a velocidade era usar sempre o mesmo dedo para cada tecla e manter as mans quietas.
Os adolescentes adoitan parecer lentos no teclado porque o ensino do teclado é irregular. A radio pública neozelandesa RNZ informou en febreiro de 2026 de que nas escolas do país non era habitual ensinar mecanografía, aínda que os exames nacionais estean pasando a facerse en liña.
Non pedimos a data de nacemento, así que non temos datos de idade propios.
Cal é unha velocidade de escritura normal nos empregos?
A maioría das cifras dos empregos son limiares de contratación. Aínda así, din o que esperan as empresas.
Traballo de oficina en xeral. A norma federal de cualificación dos EUA para os postos de auxiliar mecanógrafo e de ofimática pide 40 WPM, medidas sobre unha mostra de cinco minutos con tres erros ou menos, e unha oferta federal de 2026 que revisamos cítaa palabra por palabra. Cinco minutos a 40 WPM son uns 1.000 caracteres, así que tres erros equivalen a un texto limpo nun 99,7 % aproximadamente. A velocidade é modesta; a precisión non. Os postos de transcritor de datos piden 20 ou 25 WPM segundo a categoría.
Emprego público na India. A proba de mecanografía administrativa da SSC pide 35 WPM en inglés ou 30 en hindi durante 10 minutos, o que equipara a 10.500 e 9.000 pulsacións de teclas por hora. A nosa proba de práctica da SSC CHSL reproduce ese formato.
Gravación de datos. Mídese en pulsacións por hora (KPH) en vez de WPM; a Wikipedia indica que moitos empregos piden 8.000 ou 10.000, aproximadamente de 27 a 33 WPM. A proba de gravación de datos da SSC pide 8.000 pulsacións por hora na maioría dos departamentos e 15.000 para a oficina do Interventor e Auditor Xeral (Comptroller and Auditor General). A precisión con números e signos de puntuación é todo o traballo, e as nosas páxinas de práctica para exames cobren eses formatos.
Transcrición. O resumo da literatura da Wikipedia dá de 43 a 80 WPM para os mecanógrafos profesionais, e algúns postos piden de 80 a 95. Aí a precisión importa máis ca a velocidade, porque cada erro nunha transcrición é unha corrección que paga outra persoa.
Estenotipia xudicial. Esta é outra máquina. Os estenotipistas dos tribunais escriben nunha estenotipia, e a certificación RPR da National Court Reporters Association avalía 180, 200 e 225 WPM en ditados de cinco minutos, cun 95 % de precisión en cada un. A nosa páxina de práctica para estenotipistas xudiciais cobre a parte da transcrición mecanografada.
Programación. A maioría das pulsacións dun programador van a símbolos, navegación e identificadores curtos, con pausas longas entre ráfagas, e as WPM en prosa case non predín nada diso. Máis en mecanografía para programadores.
Cal é a velocidade de escritura media no móbil?
A velocidade de escritura media no móbil é dunhas 36 WPM: 36,2 no estudo de Palin, cun 2,3 % dos caracteres sen corrixir. Fronte ás 51,56 de Dhakal en teclados físicos, de voluntarios recrutados do mesmo xeito, iso é aproximadamente o 70 % da velocidade no teclado. Os autores dino como unhas 15 WPM máis lento.
Como suxeitas o móbil importa. Os que escribían cos dous polgares foron os máis rápidos, con 38,0 WPM; os que escribían cun só dedo fixeron unha media de 29,2. Os usuarios do autocorrector foron máis rápidos, con 43,4 WPM. Quen usaba só a predición de palabras fixo unha media de 32,8, por debaixo das 34,8 de quen non usaba ningunha axuda, e os que escribían por xestos (deslizando) fixeron unha media de 32,2, aínda que os autores sinalan que as mostras de deslizamento eran pequenas.
Tratamos os móbiles á parte. Un resultado en pantalla táctil rexistra se se usou o autocorrector, unha substitución do autocorrector conta como unha pulsación, e os resultados en móbil quedan fóra das clasificacións públicas.
Moita xente conecta un teclado físico ao móbil ou á tableta, e por iso as páxinas de exames deste sitio tamén funcionan así.
Portátil ou ordenador de mesa importa menos do que se cre. Os datos de tempos de Dhakal destacan o solapamento de teclas (rollover), premer a seguinte tecla antes de soltar a anterior: o 25 % das pulsacións de media, e do 40 ao 70 % entre os mecanógrafos rápidos, en calquera teclado que rexistre teclas solapadas. Máis sobre iso no artigo sobre teclados.
Son boas 40 WPM?
Si. Un obxectivo sensato para a maioría dos adultos son 40 WPM cun 97 % de precisión nunha proba dun minuto. É o listón federal dos EUA para os postos de mecanografía, está por riba das 33 dos usuarios de oficina de Karat e abonda para o traballo diario sen ter que pensar niso. Queda unhas 0,6 desviacións típicas por debaixo da media dos voluntarios de Dhakal, o que di máis deses voluntarios ca de ti.
60 WPM coa mesma precisión quedan unhas 0,4 desviacións típicas por riba da media de Dhakal, no extremo baixo da franxa dos mecanógrafos formados e unha base realista para o traballo de transcrición. 80 quedan unhas 1,4 desviacións típicas por riba. Pasadas as 100, estás entre o pequeno grupo que o estudo describe como capaz de superar as 120.
Compárate co público axeitado e coa mesma duración de proba. As probas curtas adoitan dar números máis altos ca as longas, porque ninguén mantén un ritmo de sprint, así que unhas 50 en dous minutos poden ser mellor resultado ca unhas 60 en 15 segundos. A precisión é a outra metade; que mide de verdade a precisión ao escribir explica por que un 97 % lle gaña a un 90 % por máis do que parece. Para atopar o teu número, fai a proba de mecanografía dun minuto tres veces e quédate coa mediana.
Se queres subir o número, o plan de práctica de 40 a 80 WPM é o plan que seguiriamos nós mesmos, e o exercicio de práctica constrúese a partir das teclas nas que fallas.
Preguntas frecuentes
Cal é a velocidade de escritura media dos adultos?
Unhas 40 WPM, coa maioría da xente entre 30 e 60. Os usuarios de oficina corrientes dun laboratorio fixeron unha media de 33 copiando texto; os voluntarios en liña que se apuntaron ao maior estudo fixeron unha media de 52.
Escriben máis rápido as persoas novas?
No móbil, si: os datos de Palin baixan de 39,6 WPM entre os adolescentes a 26,3 entre os de cincuenta e tantos. No teclado, Salthouse descubriu que os mecanógrafos hábiles de máis idade mantiñan a velocidade lendo máis adiante.
Que velocidade de escritura piden as empresas?
Normalmente 40 WPM para postos de oficina e administrativos, con moi poucos erros. A gravación de datos mídese en pulsacións por hora, habitualmente de 8.000 a 10.000.
Fontes
- Dhakal, Feit, Kristensson e Oulasvirta (2018), Observations on Typing from 136 Million Keystrokes, CHI 2018
- Universidade Aalto: The traits of fast typists discovered by analysing 136 million keystrokes
- EurekAlert (comunicado da Universidade de Cambridge) sobre o estudo dos 136 millóns de pulsacións
- Palin, Feit, Kim, Kristensson e Oulasvirta (2019), How do people type on mobile devices? MobileHCI 2019
- Salthouse (1984), Effects of age and skill in typing, Journal of Experimental Psychology: General 113(3), 345-371 (rexistro e resumo)
- CogSci Summaries: Salthouse (1984)
- Feit, Weir e Oulasvirta (2016), How We Type: Movement Strategies and Performance in Everyday Typing
- Wikipedia: Words per minute (Karat e colaboradores 1999; mecanógrafos profesionais; KPH)
- Normas de cualificación da OPM dos EUA: Clerical and Administrative Support Positions (arquivada)
- Oferta de USAJOBS que cita a norma das 40 WPM (2026)
- SSC: descrición do exame CHSL (velocidades de mecanografía e de gravación de datos)
- NCRA: certificación Registered Professional Reporter
- Oficina de Estatísticas Laborais dos EUA: Court Reporters and Simultaneous Captioners
- RNZ: Do teens need to learn to type for online exams?