Helduen batez besteko idazteko abiadura 40 hitz minutuko (WPM) ingurukoa da, eta jende gehienak 30 eta 60 WPM artean idazten du teklatuan. Laborategiko azterlan batean, bulegoko erabiltzaile arruntek batez beste 33 WPM lortu zituzten testua kopiatzen. Ikerketarik handieneko boluntarioek batez beste 52 WPM lortu zituzten, eta mugikorrean idazten dutenek 36 inguru.
Interneten ohikoa den erantzuna, «40 WPM», erdiko balio zentzuzkoa da, baina haren atzeko zifra bakoitza pertsona mota jakin batetik dator, zeregin mota jakin bat egiten. Gure pertzentil-etiketa eraikitzean ikerketak banan-banan aztertu genituen. Hemengo zifra bakoitza bere iturriarekin egiaztatu genuen 2026ko azaroaren 3an.
Ikerketak, bata bestearen ondoan
| Iturria | Lagina | Zifra nagusia | Nor neurtu zen |
|---|---|---|---|
| Dhakal et al. 2018 (Aalto eta Cambridge) | 168.960 boluntario, 136 milioi tekla-sakatze | Batez bestekoa 51,56 WPM, DE 20,2 | Online bildutako boluntarioak, beren kabuz parte hartuak, batez besteko adina 24,5 |
| Palin et al. 2019 (ikerketa-talde bera) | 37.370 boluntario mugikorrean | Batez bestekoa 36,2 WPM | Antzeko boluntarioak, ukipen-pantailan idazten |
| Karat et al. 1999 | Laborategiko azterlana | 32,5 WPM kopiatzen, 19 WPM idazlana sortzen | Ordenagailuko erabiltzaile arruntak |
| Salthouse 1984 | 19 eta 72 urte bitarteko mekanografoekin egindako bi azterlan | 17 eta 104 WPM garbi artean | Trebetasun oso desberdineko mekanografoak |
| Feit, Weir eta Oulasvirta 2016 | Eguneroko 30 idazle, mugimendu-kaptura | Autodidaktek mekanografoen abiadura berdin dezakete | Hatz-estrategia nahasiak |
| 1970eko eta 80ko hamarkadetako mekanografo trebatuak | Cambridgeko taldeak aipatuta | Normalean 60 eta 90 WPM artean | Profesionalak |
Irakurri lehenik eskuineko zutabea. 33tik 90erako tartea nor neurtu zen islatzen du, eta kopiatzen, idazlana sortzen ala lanbidez idazten ari ziren.
Dhakalen azterlana da handiena alde handiz, eta bere laburpenak argi ematen du irudia: gehienek 30 eta 60 WPM artean idazten dute, eta batzuk 120tik gora iristen dira. 51,56ko batez bestekoa tarte horren goiko aldera dago, boluntarioak gazteak zirelako (lautik hiru 11 eta 30 urte artean) eta egunean 3,2 ordu idazten zutela esan zutelako. Azterlanak, gainera, WPMa transkribatutako testuaren luzeratik kalkulatzen du, eta zuzendu gabeko akatsak bereiz ematen ditu; horrek gure WPM gordinetik hurbilago jartzen du bere zifra, gure WPM garbitik baino. Ikus zergatik desberdina den zure WPM webgune batetik bestera, horrek konparazio bati zer egiten dion jakiteko.
Karaten laborategiko zifra da bulegoko langile arrunt batetik hurbilen dagoena. Parte-hartzaileak talde azkar, ertain eta motel batean banatu ziren, batez beste 40, 35 eta 23 WPM-rekin. Idazlana sortzean 19ra jaitsi ziren, eta hori gogoratzea merezi du lan-eskaintza bateko zifra altua iruditzen zaizunean: proba ia guztiek kopiatzea neurtzen dute.
Orduan, zein da zure batez bestekoa? Inoiz praktikatu ez baduzu: Karaten 33ak. Egun osoa idazten ematen baduzu eta hobetu nahi baduzu: Dhakalen 52ak. Lanbidez idazten baduzu: profesional trebatuen 60-90ak.
Gure zenbakiak, eta zergatik ez dagoen oraindik
Gure pertzentil-etiketak gure emaitzen populazioa erabiltzen du modu, iraupen eta hizkuntza multzo batek 10.000 emaitza dituenean. Ordura arte, idazketa-proba publikoetako milioika emaitzatatik ateratako erreferentzia bat erakusten du, etiketatuta, eta etiketak beti esaten du zein den populazioa. Lehenik «jendearen % 71 baino azkarragoa zara» soil bat probatu genuen. Ehun batzuk emaitzarekin ez zuen ezer esan nahi: zenbakia jauzika aldatzen zen gure lagun azkar batek hamar proba jarraian egiten zituen bakoitzean.
Espero dugu gure azken medianak Karaten bulegoko erabiltzaileen gainetik geratzea. Hain ezarpen-orri sakona duen webgune batek zaleak erakartzen ditu lehenik.
Zein da batez besteko idazteko abiadura adinaren arabera?
Ez dago teklatuko idazteko abiadurari buruzko datu-multzo handirik adinaren arabera. Dhakalen artikuluak adinak bildu zituen, baina ez du adinaren eta abiaduraren arteko analisirik ematen; beraz, hari egotzitako mahaigaineko hamarkadakako edozein zifra ez dator artikulutik.
Adinari buruz aurkitu dugun datu handi onena mugikorrena da. Palinek eta lankideek batez besteko abiadura eman zuten adin-taldeka, mugikorrean idazten zuten 37.370 pertsonentzat:
| Adina | Batez besteko abiadura mugikorrean |
|---|---|
| 10 eta 19 artean | 39,6 WPM |
| 20 eta 29 artean | 36,5 WPM |
| 30 eta 39 artean | 32,2 WPM |
| 40 eta 49 artean | 28,9 WPM |
| 50 eta 59 artean | 26,3 WPM |
Nerabezaroaren ondoren abiadura jaitsi egiten da hamarkada bakoitzean; 10 urtetik beherako haurrak izan ziren motelenak, 24,3 WPM-rekin. Lagin gazte bateko mugikor-zifrak dira (% 75 28 urtetik behera), beraz, adin handieneko errenkadak pertsona gutxiagotan oinarritzen dira.
Teklatuek beste istorio bat kontatzen dute, mekanografo trebeen kasuan behintzat. Timothy Salthousek 19 eta 72 urte bitarteko mekanografoak aztertu zituen 1984an, 17 eta 104 WPM garbi artekoak. Adin handikoak motelagoak ziren tekla-kolpe sinpleetan eta erreakzio-denborako probetan, baina beste horren azkar idazten zuten. Haren azalpena zen testuan aurrerago begiratzen zutela, tekla-sakatzeak lehenago prestatuz mugimendu motelagoak orekatzeko. Ohar bat: litekeena da adin handiko mekanografoak gazteak zirenean ere azkarragoak izatea, beraz azterlanak erakusten du trebetasuna mantendu daitekeela, ez denek mantentzen dutela.
Datu-multzo handiak erakusten duena da prestakuntzak eta teknikak urtebetetzeek baino gehiago balio dutela. Mekanografia-ikastaro bat egina zuten Dhakalen boluntarioek batez beste 54,35 WPM lortu zituzten, egin ez zutenen 49,00en aldean, 5 WPM inguru gehiago. Hatz gehiago erabiltzen zituztela esan zutenak azkarragoak ziren, 0,38ko korrelazioarekin hatz kopuruaren eta abiaduraren artean. Eta Feiten mugimendu-kapturako azterlanean, hatz gutxiago erabiltzen zituzten autodidaktak mekanografoen pareko abiaduretara iritsi ziren; abiadura iragartzen zuena tekla bakoitzerako hatz finko bat erabiltzea eta eskuak geldi mantentzea zen.
Nerabeek teklatuan motelak ematen dute askotan, teklatuaren irakaskuntza irregularra delako. Zeelanda Berriko RNZk 2026ko otsailean jakinarazi zuen han eskolek ez zutela normalean mekanografia irakasten, nahiz eta azterketa nazionalak sarera pasatzen ari diren.
Guk ez dugu jaiotze-datarik eskatzen, beraz ez dugu adinari buruzko datu propiorik.
Zein da lanetarako idazteko abiadura normala?
Lanen zifra gehienak kontratazio-atalaseak dira. Hala ere, enpresek zer espero duten adierazten dute.
Bulegoko lan orokorra. AEBetako administrazio federalak idazkari-mekanografo eta bulego-automatizazioko lanpostuetarako duen kualifikazio-arauak 40 WPM eskatzen ditu, bost minutuko lagin batean neurtuta, hiru akats edo gutxiagorekin, eta egiaztatu genuen 2026ko lan-eskaintza federal batek hitzez hitz aipatzen du. Bost minutu 40 WPM-tan 1.000 karaktere inguru dira, beraz hiru akats % 99,7 inguru testu garbia da. Abiadura apala da; zehaztasuna ez. Datu-transkribatzaile lanek 20 edo 25 WPM eskatzen dituzte mailaren arabera.
Indiako gobernuko lanak. SSCren administrari-mekanografia probak 35 WPM eskatzen ditu ingelesez edo 30 hindiz, 10 minututan, eta orduko 10.500 eta 9.000 tekla-sakatzeren baliokidetzat jotzen ditu. Gure SSC CHSL praktika-proba formatu horretan dabil.
Datu-sarrera. Orduko tekla-sakatzetan (KPH) neurtzen da, ez WPM-tan; Wikipediak dio lan askok 8.000 edo 10.000 eskatzen dituztela, 27 eta 33 WPM inguru. SSCren datu-sarrerako probak orduko 8.000 tekla-sakatze eskatzen ditu sail gehienetan, eta 15.000 Kontu-hartzaile eta Ikuskari Nagusiaren bulegorako. Zenbakietan eta puntuazioan zehatza izatea da lan osoa, eta gure azterketetarako praktika-orriek formatu horiek lantzen dituzte.
Transkripzioa. Wikipediak literaturaz egiten duen laburpenak 43 eta 80 WPM artean ematen ditu mekanografo profesionalentzat, eta lanpostu batzuek 80 eta 95 artean eskatzen dituzte. Han zehaztasunak abiadurak baino gehiago balio du, transkripzio bateko akats bakoitza beste norbaitek ordaintzen duen zuzenketa bat delako.
Epaitegietako estenografia. Hau beste makina bat da. Epaitegietako estenografoek estenotipo batean idazten dute, eta National Court Reporters Associationen RPR ziurtagiriak 180, 200 eta 225 WPM neurtzen ditu bost minutuko diktaketan, % 95eko zehaztasunarekin bakoitzean. Gure epaitegiko estenografoentzako praktika-orriak idatzizko transkripzioaren aldea lantzen du.
Programazioa. Programatzaile baten tekla-sakatze gehienak ikurretan, nabigazioan eta identifikatzaile laburretan joaten dira, esprinten artean geldialdi luzeekin, eta prosako WPMak ez du ia ezer iragartzen horretaz. Gehiago programatzaileentzako mekanografian.
Zein da batez besteko idazteko abiadura mugikorrean?
Mugikorreko batez besteko idazteko abiadura 36 WPM ingurukoa da: 36,2 Palinen azterlanean, karaktereen % 2,3 oker utzita. Teklatu fisikoetako Dhakalen 51,56en aldean, modu berean bildutako boluntarioekin, teklatuko abiaduraren % 70 inguru da. Egileek esaten dute 15 WPM inguru motelagoa dela.
Mugikorra nola heltzen duzun garrantzitsua da. Bi hatz lodiekin idazten zutenak izan ziren azkarrenak, 38,0 WPM-rekin; hatz bakarrarekin idazten zutenek batez beste 29,2. Zuzentzaile automatikoa erabiltzen zutenak azkarragoak ziren, 43,4 WPM-rekin. Hitz-iragarpena soilik erabiltzen zutenek batez beste 32,8 lortu zituzten, inolako laguntzarik erabiltzen ez zutenen 34,8aren azpitik, eta keinuz (irristatuz) idazten zutenek batez beste 32,2, nahiz eta egileek ohartarazten duten irristatze-laginak txikiak zirela.
Mugikorrak bereiz tratatzen ditugu. Ukipen-pantailako emaitza batek zuzentzaile automatikoa erabili zen ala ez erregistratzen du, zuzentzaile automatikoaren ordezkapen batek tekla-sakatze bat balio du, eta mugikorreko emaitzak sailkapen publikoetatik kanpo geratzen dira.
Jende askok teklatu fisiko bat konektatzen dio mugikorrari edo tabletari, eta horregatik hemengo azterketa-orriek ere horrela funtzionatzen dute.
Eramangarria ala mahaigainekoa izateak jendeak uste baino gutxiago axola du. Dhakalen denbora-datuek rollover-a nabarmentzen dute, hau da, hurrengo tekla sakatzea aurrekoa askatu aurretik: batez beste tekla-sakatzeen % 25, eta % 40 eta % 70 artean idazle azkarren artean, tekla gainjarriak erregistratzen dituen edozein teklatutan. Horri buruz gehiago teklatuei buruzko artikuluan.
40 WPM idazteko abiadura ona da?
Bai. Heldu gehienentzat zentzuzkoa den helburua 40 WPM da, % 97ko zehaztasunarekin, minutu bateko proba batean. Hori da AEBetako administrazio federalak mekanografia-lanetarako duen langa, Karaten bulegoko erabiltzaileen 33en gainetik, eta nahikoa eguneroko lanerako hartaz pentsatu gabe. Dhakalen boluntarioen batez bestekoaren 0,6 desbideratze estandar inguru azpitik dago, eta horrek boluntario haiei buruz gehiago esaten du zuri buruz baino.
Zehaztasun berarekin 60 WPM Dhakalen batez bestekoaren 0,4 desbideratze estandar inguru gainetik dago, mekanografo trebatuen tartearen behealdean, eta oinarri errealista da transkripzio-lanerako. 80 haren 1,4 desbideratze estandar inguru gainetik dago. 100etik gora, azterlanak 120tik gora iristen direla dioen talde txiki horren artean zaude.
Konparatu talde egokiarekin eta proba-luzera berarekin. Proba laburrek luzeek baino zenbaki handiagoak ematen dituzte normalean, inork ez duelako esprint-erritmoa mantentzen; beraz, bi minututan 50 izan daiteke 15 segundotan 60 baino emaitza hobea. Zehaztasuna da beste erdia; zer neurtzen duen benetan idazketaren zehaztasunak artikuluak azaltzen du zergatik den % 97 % 90 baino hobea, ematen duena baino askoz gehiago. Zure zenbakia jakiteko, egin minutu bateko idazketa-proba hiru aldiz eta gorde mediana.
Zenbakia igo nahi baduzu, 40tik 80 WPMra igotzeko praktika-plana da guk geuk jarraituko genukeena, eta praktika-ariketa huts egiten dituzun teklekin sortzen da.
Ohiko galderak
Zein da helduen batez besteko idazteko abiadura?
40 WPM inguru, jende gehiena 30 eta 60 artean. Laborategi batean, bulegoko erabiltzaile arruntek batez beste 33 lortu zituzten testua kopiatzen; azterlanik handieneko online boluntarioek, beren kabuz parte hartuek, batez beste 52.
Gazteek azkarrago idazten dute?
Mugikorrean, bai: Palinen datuak nerabeen 39,6 WPM-tik 50eko hamarkadako 26,3ra jaisten dira. Teklatuan, Salthousek ikusi zuen adin handiko mekanografo trebeek abiadura mantentzen zutela testuan aurrerago irakurriz.
Zer idazteko abiadura eskatzen dute enpresek?
Normalean 40 WPM bulegoko eta administrazioko lanpostuetarako, akats oso gutxirekin. Datu-sarrera orduko tekla-sakatzetan neurtzen da, normalean 8.000 eta 10.000 artean.
Iturriak
- Dhakal, Feit, Kristensson eta Oulasvirta (2018), Observations on Typing from 136 Million Keystrokes, CHI 2018
- Aalto Unibertsitatea: The traits of fast typists discovered by analysing 136 million keystrokes
- EurekAlert (Cambridgeko Unibertsitatearen prentsa-oharra), 136 milioi tekla-sakatzeren azterlanari buruz
- Palin, Feit, Kim, Kristensson eta Oulasvirta (2019), How do people type on mobile devices? MobileHCI 2019
- Salthouse (1984), Effects of age and skill in typing, Journal of Experimental Psychology: General 113(3), 345-371 (erregistroa eta laburpena)
- CogSci Summaries: Salthouse (1984)
- Feit, Weir eta Oulasvirta (2016), How We Type: Movement Strategies and Performance in Everyday Typing
- Wikipedia: Words per minute (Karat et al. 1999; mekanografo profesionalak; KPH)
- AEBetako OPM, kualifikazio-arauak: Clerical and Administrative Support Positions (artxibatua)
- 40 WPM-ko araua aipatzen duen USAJOBS eskaintza (2026)
- SSC: CHSL azterketaren deskribapena (mekanografia- eta datu-sarrera abiadurak)
- NCRA: Registered Professional Reporter ziurtagiria
- AEBetako Bureau of Labor Statistics: Court Reporters and Simultaneous Captioners
- RNZ: Do teens need to learn to type for online exams?