Den gennemsnitlige skrivehastighed for voksne er omkring 40 ord i minuttet (WPM), og de fleste skriver et sted mellem 30 og 60 WPM på et tastatur. Almindelige kontorbrugere i et laboratoriestudie skrev i gennemsnit 33 WPM, når de skrev en tekst af. Frivillige i det største forskningsstudie havde et gennemsnit på 52 WPM, og folk, der skriver på mobilen, ligger i snit på omkring 36.
Det sædvanlige svar på nettet, "40 WPM", er en rimelig midte, men hvert tal bag det stammer fra en bestemt slags mennesker, der løser en bestemt slags opgave. Vi gik forskningen igennem, mens vi byggede vores percentilmærkat. Hvert tal her blev tjekket mod sin kilde den 3. november 2026.
Forskningen side om side
| Kilde | Stikprøve | Hovedtal | Hvem blev testet |
|---|---|---|---|
| Dhakal et al. 2018 (Aalto og Cambridge) | 168.960 frivillige, 136 millioner tastetryk | Gennemsnit 51,56 WPM, SD 20,2 | Selvudvalgte frivillige på nettet, gennemsnitsalder 24,5 |
| Palin et al. 2019 (samme forskergruppe) | 37.370 frivillige på mobil | Gennemsnit 36,2 WPM | Lignende frivillige, der skrev på en touchskærm |
| Karat et al. 1999 | Laboratoriestudie | 32,5 WPM ved afskrift, 19 WPM ved egen formulering | Almindelige computerbrugere |
| Salthouse 1984 | To studier af maskinskrivere i alderen 19 til 72 | 17 til 104 netto-WPM | Maskinskrivere med meget forskelligt niveau |
| Feit, Weir og Oulasvirta 2016 | 30 almindelige skrivere, motion capture | Selvlærte skrivere kan matche blindskrivere | Blandede fingerstrategier |
| Uddannede maskinskrivere i 1970'erne og 80'erne | Som citeret af Cambridge-holdet | Typisk 60 til 90 WPM | Professionelle |
Læs kolonnen længst til højre først. Spændet fra 33 til 90 afspejler, hvem der blev målt, og om de skrev af, formulerede selv eller skrev for at leve.
Dhakals studie er langt det største, og dets egen opsummering beskriver formen ligeud: flertallet skriver omkring 30 til 60 WPM, og nogle når over 120. Gennemsnittet på 51,56 ligger i den øvre del af det bånd, fordi de frivillige var unge (tre fjerdedele mellem 11 og 30) og oplyste, at de skrev 3,2 timer om dagen. Studiet beregner også WPM ud fra længden af den skrevne tekst og opgør urettede fejl for sig, hvilket bringer tallet tættere på vores rå WPM end på vores netto-WPM. Se hvorfor din WPM er forskellig fra side til side for, hvad det betyder for en sammenligning.
Karats laboratorietal er det nærmeste, vi kommer en almindelig kontormedarbejder. Deltagerne delte sig i en hurtig, en middel og en langsom gruppe med gennemsnit på 40, 35 og 23 WPM. Egen formulering gik med 19, og det er værd at huske, når tallet i en jobannonce virker højt: næsten alle tests måler afskrift.
Hvilket gennemsnit er så dit? Aldrig øvet dig: Karats 33. Skriver hele dagen og vil gerne blive bedre: Dhakals 52. Skriver for at leve: de 60 til 90, som uddannede professionelle når.
Vores egne tal, og hvorfor der ikke er nogen endnu
Vores percentilmærkat bruger vores egen resultatpopulation, så snart en kombination af tilstand, varighed og sprog har 10.000 resultater. Indtil da viser den en mærket reference, der bygger på millioner af resultater fra offentlige skrivetests, og mærkaten nævner populationen hver gang. Vi prøvede først et nøgent "du er hurtigere end 71 % af alle". Med nogle få hundrede resultater var det meningsløst: tallet hoppede, hver gang en hurtig ven af os tog ti tests i træk.
Vi forventer, at vores medianer med tiden lander over Karats kontorbrugere. En side med så dybe indstillinger tiltrækker entusiaster først.
Hvad er den gennemsnitlige skrivehastighed efter alder?
Der findes intet stort datasæt over skrivehastighed på tastatur efter alder. Dhakals artikel indsamlede alder, men rapporterer ingen analyse af alder over for hastighed, så et tal for computertastatur pr. årti, som du ser tilskrevet den, kommer ikke fra artiklen.
De bedste store aldersdata, vi fandt, gælder mobiler. Palin og kolleger rapporterede gennemsnitshastighed efter aldersgruppe for deres 37.370 mobilskrivere:
| Alder | Gennemsnitlig skrivehastighed på mobil |
|---|---|
| 10 til 19 | 39,6 WPM |
| 20 til 29 | 36,5 WPM |
| 30 til 39 | 32,2 WPM |
| 40 til 49 | 28,9 WPM |
| 50 til 59 | 26,3 WPM |
Hastigheden falder for hvert årti efter teenageårene; børn under 10 var langsomst med 24,3 WPM. Det er mobiltal fra en ung stikprøve (75 % under 28), så de ældre rækker hviler på færre personer.
Tastaturer fortæller en anden historie, i hvert fald for øvede skrivere. Timothy Salthouse undersøgte i 1984 maskinskrivere i alderen 19 til 72, der lå fra 17 til 104 netto-WPM. De ældre maskinskrivere var langsommere til simple tappe- og reaktionstidsopgaver, men skrev lige så hurtigt. Hans forklaring var, at de så længere frem i teksten og forberedte tastetrykkene tidligere for at opveje langsommere bevægelser. Forbeholdet er, at de ældre maskinskrivere måske bare var hurtigere, da de var unge, så studiet viser, at færdigheden kan bevares, ikke at alle bevarer den.
Det, det store datasæt viser, er, at træning og teknik betyder mere end fødselsdage. Dhakals frivillige, der havde taget et kursus i maskinskrivning, havde i gennemsnit 54,35 WPM mod 49,00 for dem, der ikke havde, omkring 5 WPM. De, der oplyste, at de brugte flere fingre, var hurtigere, med en korrelation på 0,38 mellem antal fingre og hastighed. Og i Feits motion capture-studie nåede selvlærte skrivere, der brugte færre fingre, hastigheder på linje med blindskrivere; det, der forudsagde hastigheden, var en fast finger til hver tast og at holde hænderne i ro.
Teenagere ser ofte langsomme ud på et tastatur, fordi undervisningen i tastaturskrivning er hullet. Det newzealandske RNZ rapporterede i februar 2026, at skolerne dér ikke almindeligvis underviste i maskinskrivning, selv om de nationale eksamener flytter online.
Vi spørger ikke om fødselsdag, så vi har ingen aldersdata af vores egne.
Hvad er en normal skrivehastighed i forskellige job?
De fleste tal for job er krav ved ansættelse. De fortæller stadig, hvad arbejdsgivere forventer.
Almindeligt kontorarbejde. Den amerikanske føderale kvalifikationsstandard for clerk-typist- og kontorautomatiseringsstillinger kræver 40 WPM, målt på en prøve på fem minutter med tre fejl eller færre, og et føderalt jobopslag fra 2026, som vi tjekkede, citerer den ordret. Fem minutter ved 40 WPM er omkring 1.000 tegn, så tre fejl svarer til cirka 99,7 % fejlfri tekst. Hastigheden er beskeden; nøjagtigheden er det ikke. Stillinger som datatranskribent kræver 20 eller 25 WPM afhængigt af lønklasse.
Indiske statsjob. SSC's skrivetest til kontorstillinger kræver 35 WPM på engelsk eller 30 på hindi over 10 minutter, hvilket den sidestiller med 10.500 og 9.000 tastetryk i timen. Vores SSC CHSL-øvetest bruger det format.
Dataindtastning. Måles i tastetryk i timen (KPH) i stedet for WPM; Wikipedia nævner, at mange job kræver 8.000 eller 10.000, cirka 27 til 33 WPM. SSC's test i dataindtastning kræver 8.000 tastetryk i timen i de fleste afdelinger og 15.000 hos Comptroller and Auditor General. Nøjagtighed med tal og tegnsætning er hele jobbet, og vores øvesider til eksamener dækker disse formater.
Transskription. Wikipedias opsummering af litteraturen angiver 43 til 80 WPM for professionelle maskinskrivere, og nogle stillinger kræver 80 til 95. Nøjagtighed betyder mere end hastighed dér, for hver fejl i en transskription er en rettelse, som en anden betaler for.
Retsreferenter. Det er en anden maskine. Retsreferenter skriver på en stenotype, og National Court Reporters Associations RPR-certificering tester 180, 200 og 225 WPM i dikter på fem minutter med 95 % nøjagtighed på hver. Vores øveside for retsstenografer dækker den del, der handler om indtastet transskription.
Programmering. De fleste af en programmørs tastetryk går til symboler, navigation og korte identifikatorer, med lange pauser mellem spurterne, og WPM på almindelig tekst forudsiger næsten intet af det. Mere i blindskrift for programmører.
Hvad er den gennemsnitlige skrivehastighed på en mobil?
Den gennemsnitlige skrivehastighed på en mobil er omkring 36 WPM: 36,2 i Palins studie, hvor 2,3 % af tegnene blev efterladt forkerte. Over for Dhakals 51,56 på fysiske tastaturer, fra frivillige rekrutteret på samme måde, er det omkring 70 % af hastigheden på tastatur. Forfatterne udtrykker det som cirka 15 WPM langsommere.
Hvordan du holder mobilen, betyder noget. De, der skrev med to tommelfingre, var hurtigst med 38,0 WPM; de, der skrev med én finger, havde i snit 29,2. Brugere af autokorrektur var hurtigere, med 43,4 WPM. Folk, der kun brugte ordforslag, havde i snit 32,8, under de 34,8 hos folk uden hjælpemidler, og de, der skrev med strøg (swipe), havde i snit 32,2, selv om forfatterne bemærker, at stikprøverne med swipe var små.
Vi behandler mobiler for sig. Et resultat fra en touchskærm registrerer, om autokorrektur blev brugt, en udskiftning fra autokorrekturen tæller som ét tastetryk, og mobilresultater holdes uden for de offentlige ranglister.
Mange slutter et fysisk tastatur til en mobil eller tablet, og derfor fungerer eksamenssiderne her også sådan.
Bærbar over for stationær betyder mindre, end folk tror. Dhakals tidsdata fremhæver rollover, altså at trykke på den næste tast, før du slipper den forrige: 25 % af tastetrykkene i gennemsnit, 40 til 70 % blandt hurtige skrivere, på ethvert tastatur, der registrerer overlappende tastetryk. Mere om det i artiklen om tastaturer.
Er 40 WPM en god skrivehastighed?
Ja. Et mål, der giver mening for de fleste voksne, er 40 WPM ved 97 % nøjagtighed på en test på ét minut. Det er den amerikanske føderale grænse for skrivejob, over de 33 hos Karats kontorbrugere og nok til hverdagsarbejde uden at tænke over det. Det ligger omkring 0,6 standardafvigelser under gennemsnittet for Dhakals frivillige, hvilket siger mere om de frivillige end om dig.
60 WPM ved samme nøjagtighed ligger omkring 0,4 standardafvigelser over Dhakals gennemsnit, i bunden af spændet for uddannede maskinskrivere og et realistisk grundlag for transskriptionsarbejde. 80 ligger omkring 1,4 standardafvigelser over. Over 100 hører du til den lille gruppe, som studiet beskriver som dem, der når over 120.
Sammenlign med de rette folk og den samme testlængde. Korte tests giver som regel højere tal end lange, fordi ingen holder et spurttempo, så 50 over to minutter kan være et bedre resultat end 60 over 15 sekunder. Nøjagtighed er den anden halvdel; hvad nøjagtighed i tastaturskrivning egentlig måler forklarer, hvorfor 97 % slår 90 % med mere, end det ser ud til. Find dit eget tal ved at tage skrivetesten på 1 minut tre gange og beholde medianen.
Vil du hæve tallet, er øveplanen fra 40 til 80 WPM den plan, vi selv ville følge, og øvelsen bygger på de taster, du rammer forkert.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er den gennemsnitlige skrivehastighed for voksne?
Omkring 40 WPM, og de fleste ligger mellem 30 og 60. Almindelige kontorbrugere i et laboratorium havde i snit 33, når de skrev en tekst af; selvudvalgte frivillige på nettet i det største studie havde i snit 52.
Skriver yngre mennesker hurtigere?
På mobil, ja: Palins data falder fra 39,6 WPM blandt teenagere til 26,3 blandt folk i 50'erne. På tastatur fandt Salthouse, at øvede ældre maskinskrivere bevarede deres hastighed ved at læse længere frem.
Hvilken skrivehastighed kræver arbejdsgivere?
Som regel 40 WPM til kontor- og sekretærstillinger med meget få fejl. Dataindtastning måles i tastetryk i timen, typisk 8.000 til 10.000.
Kilder
- Dhakal, Feit, Kristensson og Oulasvirta (2018), Observations on Typing from 136 Million Keystrokes, CHI 2018
- Aalto University: The traits of fast typists discovered by analysing 136 million keystrokes
- EurekAlert (pressemeddelelse fra University of Cambridge) om studiet af 136 millioner tastetryk
- Palin, Feit, Kim, Kristensson og Oulasvirta (2019), How do people type on mobile devices? MobileHCI 2019
- Salthouse (1984), Effects of age and skill in typing, Journal of Experimental Psychology: General 113(3), 345-371 (post og resumé)
- CogSci Summaries: Salthouse (1984)
- Feit, Weir og Oulasvirta (2016), How We Type: Movement Strategies and Performance in Everyday Typing
- Wikipedia: Words per minute (Karat et al. 1999; professionelle maskinskrivere; KPH)
- US OPM, kvalifikationsstandarder: Clerical and Administrative Support Positions (arkiveret)
- USAJOBS-opslag, der citerer standarden på 40 WPM (2026)
- SSC: beskrivelse af CHSL-eksamen (hastigheder for skrivning og dataindtastning)
- NCRA: certificeringen Registered Professional Reporter
- US Bureau of Labor Statistics: Court Reporters and Simultaneous Captioners
- RNZ: Do teens need to learn to type for online exams?